vidím smysl

Virální video musí vyvolat emoce

Poznámka: tento rozhovor vyšel v tištěné verzi Festivalových novin VOŠP v roce 2014

Dříve působil v mediálním světě jako grafik či šéfredaktor, ale snil o práci v reklamě. Nyní se Ondřej Sláma realizuje ve své internetové reklamní agentuře INBORN. Na festivalu Všemi směry bude moderovat diskuzi Vizionáři internetu.Co je virální zábava?
Například videa, která se sama šíří, aniž bychom je podporovali placenou reklamou, protože jsou dobrá a trefí se i do aktuálního tématu. Něco takového ale nejde vždy dost dobře naplánovat. Když někdo přijde s tím, že by měl zájem o virální video, tak je to jako by řekl: „Chtěl bych natočit oscarový film“.

Takže nikdy dopředu nevíte, jestli bude mít video úspěch?
Ne, vyloženě takhle se to nedělá. Já sám se do virálních videí nepouštím, spíše je pozoruji zpovzdálí. Myslím si, že se jim dneska nikdo nevyhne.

Co všechno se dá tedy za virál považovat?
Určitě videa, ale možná existuje i něco jako virální články. Vzpomínám si, že můj děda mi kdysi jeden poslal. Byl o tom, jak je dobré „nabanánovat se“ – to znamená jíst hodně banánů, protože jsou zdravé. Posílali si to mezi sebou důchodci, kteří to pak dál předávali svým vnoučatům. Myslím si, že tohle byl v podstatě virální článek.

Co považujete za nevýhody tohoto druhu zábavy?
Není lehké vymyslet něco, co se bude sdíet. Viralita vychází právě z toho, že se přirozeně šíří jako virus. V podstatě na sebe nabaluje čím dál tím víc zobrazení. Nejtěžší je trefit se sdělením do cílové skupiny nebo do správné doby. Pokud do videa potřebujete dostat reklamní sdělení, může se stát, že mu budete naopak sdílení ubírat.

Co by mělo video obsahovat, aby se šířilo dál?
Musí vyvolat emoce, většinou pobavení. Může to být hodně zajímavá výstřední muzika, klip Gangnam style, i něco politického, co vyvolá rozhořčení. Nebo něco, co působí na city. Hlavní je motivovat a přimět diváky ke sdílení.

Myslíte si, že v budoucnu nahradí tento druh zábavy tu televizní?
Ne. Myslím si, že televize bude vždycky s námi v nějaké podobě. Také třeba kvůli zpravodajství. To asi virální videa nikdy nenahradí.

Bude se virál dále vyvíjet?
Řekl bych, že boom virálních videí teď spíše upadá. Což ovšem neznamená, že koncept jako takový by byl vyčerpaný. Na druhé straně je ale potřeba získat někoho, kdo dokáže video dobře udělat. Myslím si, že viralita tu bude s námi vždy, protože lidé budou vždy něco šířit.

Stále více firem se uchyluje k tomuto způsobu reklamy. Proč myslíte, že to tak je?
Moje generace ještě neměla možnost vzít kameru a něco natočit. U té mladší už to problém není. Můžou využívat moderní technologie — nahrávat video na foťák i mobil. To všechno má pozitivní vliv, točí se čím dál více. Tak vzniká celá řada „youtubových“ a internetových celebrit.

Je tento marketing levnější než klasický?
Viděl jsem videa, která vypadala, že nemají úplně všechno vyladěné. Pak jsem ale zjistil, že mohla úplně bez problému stát několik miliónů korun. Možná je někdy záměr nechat si udělat za velké peníze video, které se tváří jako virální.

Jaké máte v tomto ohledu plány do budoucna?
Více poznat lidi, kteří virální videa nebo reklamy dělají. Určitě se budu zamýšlet nad tím, jestli bychom nedokázali najít společnou řeč a vymyslet něco, co by mohlo přinést přidanou hodnotu. Ať už mé společnosti nebo našim klientům.

Můžeme virální žurnalistiku vůbec považovat za žurnalistiku?
Přiznám se, že s tímto pojmem se setkávám poprvé. Spíše bych se přikláněl k termínu infotainment, kdy se snaží někdo lidi bavit skrze informace. Virální žurnalistika je pro mě oxymóron. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Thriller už v úvodu

Nikoho snad nepřekvapí, když řeknu, že název produktu má vliv na jeho úspěšnost. Název je ostatně jednou ze součástí elementárních 4P marketingu (price, product, place, promotion). Můžete namítnout, že i tu největší blbost jako je třeb XXXLutz lidem do hlavy namlátíte mediální genocidou, ale zrovna u téhle značky bych chtěl vidět počet mutací vyhledávacího dotazu, který lidé zadávají do vyhledávače, když se snaží najít oficiální stránky. Zkrátka dobrý název vám vše usnadní, dává prostor pro růst a vůbec je to věc, kterou já osobně nikdy nepodceňuji.

YouTube / Google video formats overview

Number of Google video formats on YouTube and content network is growing as much as their technical specifications are evolving. Keeping up-to-date can be a difficult task. Following infographic should help you orientate across the numerous basic atributes of formats publicly available in most countries.